Monitoring médií 30. 9. 2021

Slovenské teplárenstvo sa priblížilo k jednej zo svojich najväčších investícií. Stovky miliónov eur dostanú firmy u nás na to, aby stavali alebo zlepšovali súčasné technológie. A vo výsledku by mali fungovať efektívnejšie a s nižšími emisiami. Rozsiahle projekty by sa mali spustiť už budúci rok. Poslúži im na to takzvaný modernizačný fond. Vznikal síce s menšou pompou, ale predsa popri fonde obnovy. Prostredníctvom neho sa majú podporovať obnoviteľné zdroje a už spomínané zmeny v teplárňach. Fungovať bude iba v krajinách z východnej časti Európy, v prípade Slovenska by sme mali mať takto k dispozícii v priebehu 10 rokov 1,56 miliardy eur.

(Zdroj: https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/10090687-blizi-sa-velke-finale-teplari-maju-na-dosah-miliardu)


Rezorty vnútra a životného prostredia sa dohodli na spôsobe odstránenia škodlivých látok z areálu bývalej fabriky Chemko Strážske v Michalovskom okrese. Ako vyplýva z Informácie o postupe riešenia mimoriadnej situácie vyhlásenej v súvislosti s ohrozením verejného zdravia II. stupňa v lokalite Chemko, a.s. Strážske a návrhu riešenia mimoriadnej situácie, ktorú odobrila vláda, kontajnery s nebezpečnými látkami z lokalít „Ošipáreň“ a „Prameň“ zložia na pozemku zabezpečenom Ministerstvom životného prostredia SR.

(Zdroj: https://www.webnoviny.sk/ministerstva-sa-dohodli-na-odstraneni-skodlivych-latok-z-arealu-chemko-strazske/)


Viaceré odpadové firmy falšujú čísla o zrecyklovaní odpadu zo žltých kontajnerov potvrdenkami za zrecyklovanie priemyselného odpadu. Denníku E to tvrdia štyri nezávislé zdroje z odpadového biznisu a ministerstva životného prostredia. Na podvodnú schému v odpadovom biznise upozornili po tom, čo sa prevalila kauza spaľovania plastového odpadu z Pezinka. Tá je podľa nich len „špičkou ľadovca“.

(Zdroj: https://e.dennikn.sk/minuta/2555434)