Monitoring médií 31. 12. 2021

Posledný deň roku 2021 sa očakáva, že Európska komisia predstaví dlhoočakávané kritériá udržateľnosti pre plyn a jadro. HN zisťovali, ako tieto udalosti vplývajú na našu krajinu. „Podľa predbežnej inventúry z júla tohto roka boli celkové emisie skleníkových plynov v roku 2020 na úrovni vyše 37-tisíc gigagramov CO2 ekvivalentov. Rok predtým boli celkové antropogénne emisie na úrovni takmer 40- tisíc gigagramov CO2 ekvivalentov, čo v porovnaní s predchádzajúcim rokom znamená pokles o 2,26 percenta,“ uvádza envirorezort. Údaje za tento rok pritom ešte nie sú dostupné, keďže sa počítajú za predchádzajúce dva roky. Vieme však vyčísliť, že Slovensko na priblíženie k svojmu klimatickému cieľu ročne investuje jednu miliardu eur.

(Zdroj: https://slovensko.hnonline.sk/17563267-znizovanie-emisii-podla-sulika-su-to-nezmyselne-preteky-ktore-poskodia-nas-priemysel)


Nová jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach by mohla byť realitou o osemnásť rokov. Ako uviedol v rozhovore pre agentúru SITA štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek, projekt nového jadrového zdroja, na ktorom pracuje Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS), je stále živý. „Projekt po rokoch prešľapovania a funkcie trafiky pre rodinných príslušníkov niektorých politikov konečne naberá konkrétne kontúry. Ak však aj získa potrebné povolenia, jeho uvedenie do prevádzky je naplánované až najskôr na rok 2039,“ povedal Galek. Namiesto novej jadrovej elektrárne by mal v Bohunicach dočasne vyrásť solárny park za 60 miliónov eur. “Také sú súčasné plány na dočasné využitie tohto územia,“ potvrdil Galek. V rámci tohto projektu sa počíta aj s výrobou zeleného vodíka.

(Zdroj: https://www.webnoviny.sk/venergetike/nova-jadrova-elektraren-v-bohuniciach-tak-skoro-nevyrastie-realitou-by-mohla-byt-az-o-osemnast-rokov/)


Pulzujúce pece jedinej slovenskej hlinikárne vyrobia každú minútu 150 kilogramov hliníka, na čo potrebujú obrovské množstvo elektrickej energie. Štatút Slovalca by sa na prvý pohľad mohol zdať neotrasiteľný. Patrí totiž medzi najmodernejšie na svete a ide o jedného z najväčších zamestnávateľov v regióne. V Žiari má pritom produkcia tohto kovu veľkú tradíciu. Je tam už sedem dekád, no budúci rok môže byť reálne posledný. Hlinikárni sa totiž aktuálne končí osemročný kontrakt so Slovenskými elektrárňami na dodávku elektriny. Medzičasom sa však ceny viac ako zdvojnásobili a vedenie na rovinu hovorí, že pre nerentabilitu môže výrobu jednoducho vypnúť. Pozícia Slovenska je otrasiteľná najmä preto, že len nedávno sa vlastníci Slovalca rozhodli masívne investovať v neďalekom Székesfehérvári. Za 88 miliónov eur tam postavia novú fabriku s ročnou kapacitou na úrovni 90-tisíc ton hliníka ročne. S produkciou by mala začať už začiatkom roka 2024. Motiváciou investovať u susedov bol rozhodne aj fakt, že podľa informácií sú energie v Maďarsku lacnejšie o 58 percent.

(Zdroj: https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/17556976-v-madarsku-investuje-u-nas-zatahuje-rucnu-brzdu-stat-otala-a-koniec-slovalca-je-coraz-realnejsi)


Pôsobenie ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽANO) v roku 2021 bolo plné veľkých sľubov, mediálnych ohlásení a zámerov, podporovaných politickým marketingom a sebaprezentáciou. Pre TASR to zhodnotil bývalý šéf envirorezortu a predseda republikovej rady mimoparlamentnej maďarskej strany Aliancia László Sólymos. V Budajovej činnosti chýbala systémovosť a premyslená koncepcia, nebola založená na dobrých manažérskych základoch, prevládala v nej emócia, orientovaná na krátkodobé politické zisky, konštatuje exminister. Envirolegislatíva išla podľa Sólymosa vo väčšine, viac ako 70 percent, cez poslanecké návrhy. Z diskusie tak vylúčili odbornú verejnosť a neumožnili riadne pripomienkovanie s konzultáciami, čo sa prejavilo na nízkej kvalite legislatívnej práce a vetovaných zákonoch zo strany prezidentky SR Zuzany Čaputovej, poukázal. “V oblasti medzinárodnej spolupráce, environmentálnej diplomacie a reprezentácie Slovenska v zahraničí nastal viditeľný úpadok, čo sa prejavilo aj zvýšeným počtom infringementov voči SR,” konštatuje Sólymos.

(Zdroj: https://www.teraz.sk/slovensko/l-solymos-posobenie-j-budaja-bolo-p/601088-clanok.html)


Slovensko nie je pripravené na riešenie sucha natoľko, aby dokázalo znížiť hrozby pre životné prostredie a spoločnosť. Chýba systém indikátorov na sledovanie situácie aj riešenie v podobe ucelenej stratégie. Vo svojej správe to skonštatoval Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR, ktorý sa pri kontrole zameral na roky 2018 až 2020. NKÚ zistil, že manažment sucha nie je koordinovaný orgánom so silným mandátom od vlády. “Na základe auditu sme dospeli k názoru, že je nevyhnutné zmeniť prístup od krízového riadenia dôsledkov sucha k aktívnemu riadeniu príčin vzniku sucha,” poukázal podpredseda slovenských kontrolórov Ľubomír Andrassy. Podľa NKÚ je dôležité posilniť kompetencie Ministerstva životného prostredia SR.

(Zdroj: https://www.teraz.sk/slovensko/nku-slovensko-treba-pripravit-na-rie/601172-clanok.html)

Ilustračné foto: pexels.com