Monitoring médií 4. 1. 2022

PET fľaše sa zálohujú v desiatich krajinách Európy – vo Fínsku, Švédsku, v Nórsku, Dánsku, Nemecku, Litve, Estónsku, Chorvátsku, Srbsku a na Islande. Najlepšie výsledky vykazujú pobaltské a škandinávske systémy, ktorými sa aj Slovensko inšpirovalo. Návratnosť je až 90 percent. Zodpovednosť však neleží len na pleciach spotrebiteľov, ale aj obchodníkov, výrobcov nápojov a ich obalov. Zálohový systém patrí k nástrojom obehovej ekonomiky. Prispieva k tomu, aby jednorazové obaly z nápojov nekončili ako odpad, ale znova sa využili v podobe surovín na výrobu nových obalov. Výrobcom taktiež pomôže splniť požiadavky európskej legislatívy. Do roku 2025 by totiž každá nová fľaša mala obsahovať minimálne 25 percent recyklátu. V porovnaní s triedeným zberom vyhráva tento systém nielen vyššou efektivitou, teda získaným množstvom suroviny, ale najmä jej čistotou. Recyklovať sa dajú aj PET fľaše z triedeného zberu, ale tie môžu by kontaminované inými plastovými materiálmi alebo odpadmi. „Recyklovaný materiál používaný na výrobu obalov pre potraviny a nápoje podlieha omnoho prísnejším požiadavkám na hygienu a bezpečnosť v porovnaní napríklad s recyklovaním PET fliaš na výrobu pneumatík alebo oblečenia,“ vysvetľuje Michal Čubrík, manažér pre vonkajšie vzťahy spoločnosti Coca-Cola HBC Česko a Slovensko. Zálohový systém na Slovensku je pre spoločnosť Coca-Cola jedným z prostriedkov, ako naplniť svoje záväzky v oblasti udržateľnosti. Najväčší výrobca nápojov na svete sa zaviazal do roku 2030 vyzbierať a recyklovať toľko obalov, koľko vyprodukuje. Ambíciou spoločnosti je aj výrazne zvýšiť podiel recyklátu vo svojich nápojových obaloch, do roku 2025 by ho v PET fľašiach malo byť minimálne 50 percent. V uzavretom systéme, akým je zálohovanie, sa PET fľaše dajú recyklovať niekoľkokrát, kým sa materiál neznehodnotí. S technologickými inováciami recyklácie sa zvyšuje počet cyklov, v ktorých má surovina požadovanú kvalitu.

(Zdroj: https://hnonline.sk/prakticke-hn/17876422-za-prazdnu-flasu-vam-obchody-zaplatia-slovaci-sa-dostali-do-klubu-spolu-s-danmi-nemcami-ci-normi)


Reformu národných parkov, ktorá prešla minulý rok v decembri, napísali v Bratislave za zeleným stolom. Uviedol to poslanec Národnej rady (NR) SR Richard Takáč (Smer-SD) v hodnotení roku 2021 v oblasti životného prostredia. „Jediné, čo sa takzvanou reformou národných parkov odhalilo je, že ministerstvo životného prostredia je v absolútnom područí tretieho sektora a mimovládok“; skonštatoval Takáč. Má tiež pochybnosti, či za reformou nie je snaha získať peniaze z plánu obnovy tak, aby ich využili mimovládne organizácie. Takáč poukazuje, že minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO) obišiel “zaužívané legislatívne kroky” a reformu predložil cez koaličných poslancov NR SR ako poslanecký návrh. “Žiadne medzirezortné pripomienkové konanie, žiadne diskusie naprieč dotknutých subjektov. Žiadne vyčíslené dosahy, žiadne dosahy na sociálny život v regiónoch,” tvrdí. Takáč zároveň pripomenul, že Smer-SD odmieta reformu, ktorá sa dotkne tisícok ľudí a zlikviduje vidiek.

(Zdroj: https://www.teraz.sk/slovensko/smer-sd-reformu-narodnych-parkov-nap/601782-clanok.html)


 Mesto Partizánske do budúcna neplánuje rozšíriť skládku odpadu v Brodzanoch (okres Partizánske).Súvisiacu investíciu v hodnote viac ako 55.000 eur preto navrhlo vyradiť z majetku mesta ako zmarenú. Odobrili to mestskí poslanci na svojom poslednom rokovaní.

(Zdroj: https://www.teraz.sk/regiony/partizanske-neplanuje-rozsirit-skl/601849-clanok.html)


Necelých 20 kilometrov od centra Madridu sa nachádzajú dve skládky odpadu, z ktorých do ovzdušia v obrovských množstvách uniká metán. Plyn s mnohonásobne silnejším skleníkovým efektom ako oxid uhličitý sa v auguste 2021 dostával do ovzdušia v objeme takmer 9 000 kg za hodinu. Informovala o tom Európska vesmírna agentúra (ESA). Na základe satelitných snímok vo vysokom rozlíšení sa úniky metánu podarilo identifikovať výskumníkom z holandského Inštitútu pre výskum vesmíru SRON a organizácie GHGSat.

(Zdroj: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106496/z-dvoch-skladok-unikaju-tisice-kil-metanu-za-hodinu-ukazali-satelitne-snimky.aspx)

Ilustračné foto: pexels.com