Monitoring médií 6. 1. 2022

Exminister životného prostredia László Sólymos víta spustenie zálohovania plastových fliaš a plechoviek. Tvrdí, že cez zálohovanie sa z odpadu stáva recyklovateľná surovina, vďaka čomu bude Slovensko čistejšia a zdravšia krajina.

„Bol to proces zložitý a náročný, ale oplatilo sa. Slovensko stojí na čele tohto úsilia, je prvou krajinou v celej strednej Európe, ktorá zálohovanie zavádza. Z odpadu sa stáva recyklovateľná surovina, vďaka čomu bude Slovensko čistejšia a zdravšia krajina,“ uviedol Sólymos.

(Zdroj: TA SR)


 Na jednom z najväčších cintorínov v Bratislave, na cintoríne Vrakuňa, spúšťa mestské pohrebníctvo Marianum projekt separovania odpadu. Onedlho tam pribudnú aj kompostéry na biologicky rozložiteľný odpad. Pohrebníctvo realizovalo v októbri 2021 na cintoríne Vrakuňa analýzu obsahu tamojších košov, ktorá ukázala, že 86,80 percenta odpadu by sa dalo vytriediť. Stojiská sú umiestnené pri hlavnom vchode a pri vchode od vrakunského lesíka. Jednotlivé kontajnery sú označené tak, aby návštevníkom bolo ihneď jasné, aký typ odpadu majú kam vyhodiť. V krátkom čase tam budú umiestnené aj kompostéry určené výlučne na biologicky rozložiteľný odpad zo zvyškov kvetín, kytíc, lístia, zeminy z črepníkov, trávy či drevenej štiepky. Marianum verí, že sa týmto projektom prispeje k efektívnejšiemu spracovaniu odpadov vznikajúcich na cintoríne. Taktiež aj k využitiu kompostu z kompostérov, napríklad pri sadení novej kvetinovej výzdoby na hroboch.

(Zdroj: https://www.teraz.sk/regiony/bratislava-na-cintorine-vrakuna-spu/602074-clanok.html)


V uliciach Bratislavy pribudne do 6. januára viac ako 500 ohrádok na vianočné stromčeky. Hlavné mesto ich umiestňuje do ulíc v spolupráci so spoločnosťou OLO – Odvoz a likvidácia odpadu a Komunálnym podnikom Bratislavy. S odvozom stromčekov začnú 10. januára, posledný odvoz sa uskutoční 11. februára.

(Zdroj: https://bratislava.sme.sk/c/22814945/v-uliciach-mesta-pribudne-viac-ako-500-ohradok-na-vianocne-stromceky.html)


 Medvede z Národnej zoologickej záhrady v Bojniciach testovali odolnosť ochrannej konštrukcie na nádoby na kuchynský odpad. Testy konštrukcie, ktorá má zabrániť prístupu medveďov do nádob, zabezpečila bojnická zoo v spolupráci so Štátnou ochranou prírody (ŠOP) SR. Informoval o tom hovorca zoo Pavel Procner.

Ochrannú konštrukciu navrhla trenčianska spoločnosť, ktorá sa venuje systému zberu odpadu v zmysle platnej legislatívy. „Konštrukcia mala oceľový rám, pozinkované plechy, otvor na vhadzovanie odpadu a obslužný uzamykateľný otvor na umiestnenie nádoby na odpad,“ opísal Procner.

Konštrukciu podľa neho testovali trojročné medvede s hmotnosťou od 100 do 150 kilogramov, zaujímal ich hlavne obsah nádoby, a to bol v tomto prípade kuchynský odpad. „Konštrukcia nápor medvedej sily a umu vydržala, no boli deformované dôležité časti. Preto naša spolupráca so ŠOP SR bude pokračovať, prototyp sa vylepší o nedostatky, ktoré sa zistili pri tomto testovaní a v budúcnosti vykonáme ďalšie testy,“ priblížil Procner s tým, že pokiaľ tento kryt prejde testom bojnických medveďov, bude sa testovať priamo v prírode v teréne.

(Zdroj: TA SR)

Ilustračné foto: pexels.com