Monitoring médií 6. 7. 2021

Divá zver v Kremnických vrchoch zažíva nezvyčajnú hostinu, ku kŕmidlám v poľovných revíroch ju láka ľudská strava – napríklad aj pečivo či kuracie krídla. Slovenská poľovnícka komora tvrdí, že to nemá s racionálnym výkonom poľovníckeho práva nič spoločné. Prikrmovanie divej zveri je u nás možné len v čase núdze. Vyhlasuje ho okresný úrad na základe aktuálneho počasia, teplôt a prikrývky snehu. Obmedzené je aj množstvo – 30 kíl do mesiaca.

(Zdroj:https://www.aktuality.sk/clanok/905384/na-slovensku-prekvita-nelegalne-prikrmovanie-pri- posedoch-nasli-aj-kuracie-kridla/)


Haldy odpadkov, zápach a rozčarovanie. Takýto pohľad čaká na návštevníkov známej rekreačnej oblasti v blízkosti Košíc – Bukovec. V horúcom počasí tam pritom v niektoré dni prichádzajú tisíce rekreantov, ktorých pohľad na preplnené kontajnery neteší.

(Zdroj:https://kosice.korzar.sme.sk/c/22693987/na-bukovci-sa-kopi-odpad-obec-vytahuje-pascu-na-ludi- instaluje-kamery.html)


Prenájom voľných plôch pozdĺž vodných nádrží sa redukuje. Vodohospodári v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR idú cestou sprístupnenia brehov. V ochrannom pásme už nemôžu stáť žiadne stavby. Niektoré objekty budú musieť odstrániť aj pozdĺž Nosickej nádrže.

Zdroj:https://www.ta3.com/clanok/205402/prenajom-ploch-v-okoli-vodnych-nadrzi-sa-znizi-dojst-ma-k- odstraneniu-objektov)


Rekreačnú zónu na juhu Šulianskeho jazera Ministerstvo životného prostredia SR nikdy nepovolilo, stavalo sa aj bez povolení. Majitelia čiernych stavieb sa trestom dodnes vyhýbajú. Šulianske jazero pri starom koryte Dunaja spolu so susedným Vojčianskym jazerom vzniklo vyťažením štrku a piesku, ktoré sa použili na výstavbu Vodného diela Gabčíkovo. Obe sa stali vyhľadávanou turistickou lokalitou. V prípade Šulianskeho jazera je to však na hranici zákona. Južnú stranu jazera totiž ministerstvo ešte v roku 2002 určilo len na tichú formu oddychu bez výstavby chát, zariadení, ciest či cyklistických trás. Rekreačná zóna tu však vznikla aj tak, bez povolení. A to aj napriek tomu, že územie leží v jadre Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy, z ktorej sú mnohé činnosti bez súhlasu kompetentných orgánov, vrátane výstavby, vylúčené. Za neoprávnenú výstavbu hrozí odňatie slobody na 1 až 5 rokov.

(Zdroj:https://www.aktuality.sk/clanok/902748/prevazil-sukromny-zaujem-nad-verejnym-pri-starom- koryte-dunaja-roky-funguju-desiatky-nelegalnych-chat/)