Monitoring médií 6. 8. 2021

Administratívne prejdú Lesy SR pod správu Štátnej ochrany prírody, ak to poslanci Národnej rady (NR) SR odsúhlasia, od 1. januára 2022. Uviedol to vo štvrtok na brífingu v Humennom šéf Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR Ján Budaj (OĽANO). ,,Ďalšieho pol roka bude trvať ešte stále spresňovanie územia, prijímanie zamestnancov – na to sme dali ďalších 6 mesiacov. Povedal by som však, že najmenej ďalších šesť rokov bude trvať, kým národné parky začnú vyzerať tak, ako vyzerajú v zahraničí. To znamená, že budú naozaj priateľské k návštevníkovi. Samozrejme, iba k tomu, ktorý neničí podstatu, neničí chránené biotopy, chránené kvetiny a správa sa náležite k národnému parku. V tom sú národné parky všade na svete veľmi prísne“, povedal.
(Zdroj: https://www.trend.sk/spravy/administrativne-prejdu-lesy-sr-sop-januara-2022-avizoval- budaj)


Ministerstvo životného prostredia predpokladá, že uhynuté raky, ktoré sa objavili na Dunaji v lokalite Hrušovská zdrž, doplavilo z Rakúska. Na tlačovej konferencii to uviedol šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO). Ozrejmil to tým, že raky neboli nikdy videné v zátoke pred Gabčíkovom.
(Zdroj: https://slovensko.hnonline.sk/6611532-budaj-reaguje-na-masivny-uhyn-na-dunaji-nevidime- ziadnu-ekologicku-katastrofu)


V prvej dekáde augusta plánujú Štátne lesy TANAP-u dokončiť zarybňovanie vodných tokov na území, ktoré majú vo svojej správe. V Tatranskom a Pieninskom národnom parku vysadia celkovo šesťdesiatpäťtisíc kusov násad pstruha potočného. Ďalších päťtisíc lipňov tymianových oživí vody Bieleho Váhu.
(Zdroj: https://www.kkexpress.sk/tatry/zaryb%C5%88ovanie-tatier-je-u%C5%BE-takmer- ukon%C4%8Den%C3%A9)