Monitoring médií 7. 1. 2022

Takmer tretina oslovených Slovákov by zvažovala kúpu vozidla na stlačený zemný plyn (CNG), ak by bola na Slovensku hustejšia sieť plniacich staníc na CNG. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ) realizovala agentúra AKO na vzorke tisíc respondentov. Na Slovensku je v súčasnosti verejne dostupných 16 plniacich staníc na CNG a autá na plynový pohon tvoria len percento z celkovo registrovaných vozidiel.

(Zdroj: https://ekonomika.sme.sk/c/22815223/takmer-tretina-slovakov-by-zvazovala-kupu-vozidla-na-zemny-plyn-ak-by-bolo-viac-plniacich-stanic.html)


Brusel zaviedol v roku 2005 do praxe svetový unikát – systém EU ETS. Jeho cieľom bolo zraziť produkované emisie a prispieť tým k zmierneniu klimatických zmien. Recept Únie je jednoduchý. Najväčším znečisťovateľom a spotrebiteľom energií dáva časť emisných povoleniek zdarma, ktorých je však každý rok menej, a zvyšok si musia kupovať. Problémom emisných povoleniek je tiež to, že ich cena stále rastie. Za posledné dva roky podľa analytika Capital Markets Adama Hrdličku ich hodnota stúpla takmer o 200 percent, pričom v decembri sa vyšplhali až na takmer 89 eur za tonu CO2. Spôsobuje to práve fakt, že výrobcovia dostávajú čoraz menej povoleniek zdarma a viac musia nakupovať, a tiež to, že sa stali podľa svojich slov cieľom špekulantov. Tu však vznikajú dva veľké problémy. Výrobcovia totiž, aj keď emitujú čoraz menej, platia viac. Čo je ešte horšie, ich hodnota sa premieta do cien vyrobenej energie a energeticky náročné podniky tak platia túto „skrytú daň“ hneď dvakrát.

(Zdroj: https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/18057824-oceliarov-dusia-povolenky-energie-aj-chystane-opatrenia-ciele-bruselu-takto-nesplnime-tvrdia)


Rozšírená zodpovednosť výrobcov naštartovala udržateľný rozvoj triedeného komunálneho zberu odpadu. V roku 2020 bolo vyzbieraných o osem percent viac vytriedeného komunálneho odpadu než v predošlom roku. „V nastavení systému triedeného zberu, je vždy čo zlepšovať, ale je nespochybniteľné a preukazujú to i dáta, že je nastavený dobre, z roka na rok prináša lepšie výsledky,“ uviedla generálna riaditeľka Envi – Pak Hana Nováková.  V roku 2020 bolo vyzbieraných 327 747 ton vytriedeného komunálneho odpadu. V roku 2019 šlo o 303 164 ton. Od zavedenia rozšírenej zodpovednosti výrobcov v roku 2016 vzrástlo množstvo vytriedených zložiek o 133 percent.

(Zdroj: https://www.webnoviny.sk/nasvidiek/vytriedeneho-komunalneho-odpadu-sa-vlani-vyzbieralo-vdaka-rozsirenej-zodpovednosti-vyrobcov-opat-o-nieco-viac/)


Taliansko – americká automobilka Fiat Chrysler chce do roku 2028 úplne zastaviť výrobu vozidiel so spaľovacím motorom. Spoločnosť v stredu oznámila, že svoj prvý elektromobil uvedie na trh do roku 2025. Fiat Chrysler je súčasťou skupiny Stellantis, ktorá vlastní aj francúzsku automobilku PSA Peugeot.

Stellantis podniká aj na Slovensku. Trnavský závod automobilky je lídrom vo výrobe malých vozidiel segmentu B-mainstream. Aktuálne produkuje modely Citroën C3 a Peugeot 208.

(Zdroj: https://www.webnoviny.sk/vpriemysle/chrysler-do-roku-2028-ukonci-vyrobu-aut-so-spalovacim-motorom-sustredi-sa-na-vyrobu-elektromobilov/)

Ilustračné foto: pexels.com