Monitoring médií 7. 10. 2021

Najaktuálnejšou témou v rámci ochrany prírody na Slovensku je momentálne reforma národných parkov. Postretnutí s eurokomisárom pre životné prostredie Virginijusom Sinkevičiusom v Luxemburgu to povedal štátny tajomník rezortu životného prostredia Michal Kiča. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odborMinisterstva životného prostredia SR (MŽP SR). Ukončenie zonácie národných parkov Kiča v Luxemburgu objasnil, že novela zákona o ochrane prírody nastaví systém správy štátnych pozemkov v národných parkoch tak, ako je to aj v iných európskych krajinách, teda pod organizáciu ochrany prírody. Má to tiež vytvoriť predpoklad na ukončenie zonácie národných parkov.

(Zdroj: https://www.webnoviny.sk/nasvidiek/unia-podporuje-usilie-slovenska-v-oblasti-ochrany-prirody-najaktualnejsou-temou-je-reforma-narodnych-parkov/(


Administratívnych povinností, ktoré musia plniť slovenskí podnikatelia, v roku 2021 pribudlo. Hlavným dôvodom sú pritom nové požiadavky kladené na firmy v súvislosti s protipandemickými opatreniami. Ukázali to výsledky projektu Byrokratický index, ktorý po šiestykrát zverejnil inštitút INESS. Hodnota Byrokratického indexu v tomto roku podľa prepočtov analytikov dosiahla 224 hodín. Znamená to, že modelová firma so štyrmi zamestnancami podnikajúca vo výrobnej sfére, musí vynaložiť 224 hodín času na vyrovnanie sa so všetkými regulačnými náležitosťami, ktoré jej ukladá zákon.

(Zdroj: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106334/evidencia-odpadu-patri-k-najvacsim-zataziam-firiem-ukazal-byrokraticky-index-2021.aspx)


V utorok, 5. októbra 2021, necelých 40 kilometrov od Bratislavy horela skládka nebezpečného odpadu. Požiar vznikol v rovnakej lokalite ako v júni tohto roka. Hasičom sa ho vo večerných hodinách podarilo dostať pod kontrolu. O požiari, ktorý sa rozhorel na skládke nebezpečného odpadu v areáli bývalých Chemických závodov Juraja Dimitrova pri Budmericiach, okolité samosprávy, vrátane miest Modra a Pezinok, informovali svojich obyvateľov a vyzvali ich, aby nevetrali a nevychádzali von. Hojsík: SIŽP si chcela na skládku posvietiť. Vidíme výsledok Na opakovaný požiar skládky reagovala tlačovou správou opozičná strana Progresívne Slovensko. Podľa europoslanca  Martina Hojsíka (PS) Slovensko sú požiare skládok obrovským a pravidelným nebezpečenstvom pre ľudské zdravie a je nevyhnutné okamžite pripraviť súbor opatrení, aby sa týmto situáciám zamedzilo.

(Zdroj: https://www.odpady-portal.sk/Dokument/106335/dozor-nad-skladkami-podla-progresivcov-zlyhava-dokazom-je-dalsi-poziar-skladky.aspx)

Ilustračné foto: pexels.com