Monitoring médií 7. 9. 2021

Skutočné náklady spojené s plastami sú desaťnásobne vyššie ako trhová hodnota novovyrobených plastov. Vyplýva to z najnovšej štúdie Svetového fondu na ochranu prírody (WWF), o ktorej na svojom webe informovala slovenská pobočka fondu WWF Slovensko. Za každý dolár, ktorý je investovaný do výroby plastov tak musia krajiny investovať desať dolárov na odstránenie negatívnych vplyvov, ktoré plasty spôsobia. Ľudia na celom svete ročne vyprodukujú viac ako 200 miliónov ton plastového odpadu. Celospoločenské náklady súvisiace iba s plastami vyrobené v roku 2019 odhadli analytici na 3 700 miliárd amerických dolárov, čo je viac ako hrubý domáci produkt (HDP) Indie. Ide pritom iba o konzervatívny výpočet. Celkovo 41 percent svetového plastového odpadu neskončí v kontrolovanom zbere, ale zhorí na neriadených skládkach odpadu alebo skončí v prírode. Len v oceánoch tak ročne pribúda 11 miliónov ton plastového odpadu. Plastový odpad je pritom ročne zodpovedný za 1,8 miliardy ton emisií skleníkových plynov, čo je viac, ako spôsobí letecká a lodná doprava dokopy.

(Zdroj: https://ekonomika.sme.sk/c/22736152/naklady-na-likvidaciu-plastov-vyrazne-prevysuju-ich-vyrobu.htm)


Obyvateľom na severovýchode Slovenska sľubovali 200 pracovných miest, dvojmiliónovú podporu miestnym projektom z komunitných grantov, Slovensku zníženie takmer 100-percentnej závislosti od dovozu ropy a horľavého zemného plynu. Narazili však na nevídaný a vytrvalý odpor miestnych obyvateľov a aktivistov. „Ropáci“, ako ich nazvali, u nás napokon skončili. Spoločnosť Alpine Oil & Gas už nie je držiteľom žiadneho prieskumného územia na Slovensku.

(Zdroj: https://hornyzemplin.korzar.sme.sk/c/22735953/taziari-ropy-u-nas-koncia-vyhnali-ich-aktivisti-a-miestni-pozemky-branili-telami.html)