Monitoring médií 8. 10. 2021

Od 1. januára 2022 sa spúšťa zálohovanie jednorazových obalov na nápoje – PET fliaš a plechoviek. Fungovať bude rovnako, ako pri vratných fľašiach zo skla. Spotrebiteľ pri nákupe zaplatí okrem samotného nápoja aj „prirážku” 15 centov za každú fľašu minerálky či plechovku piva. Ak ich bude chcieť späť, musí obal – nepoškodený a nepostláčaný – priniesť naspäť do obchodu. To by malo znížiť množstvo odpadu z nápojov, ktoré dnes končí vo voľnej prírode. Skúsenosti z iných krajín jednoznačne dokazujú, že zálohovanie je účinný spôsob, ako vyzbierať väčšinu jednorazových nápojových obalov, uvedených na trh. Zmena od 1. januára sa však nebude automaticky týkať každej fľaše minerálky kúpenej v obchode. Dôvodom je prechodné obdobie, počas ktorého sa ešte bude dopredávať sortiment naskladnený pred týmto dátumom. Dôležité je preto sledovať symboly a dodržiavať niekoľko hlavných zásad.

(Zdroj: https://e.dennikn.sk/2565432/bilbordy-uz-oznamuju-ze-za-vratenie-pet-flias-a-plechoviek-dostaneme-od-noveho-roka-15-centov-oplati-sa-ich-odkladat/)


Na cintorínoch vzniká množstvo nerecyklovateľného odpadu. V období okolo Dušičiek je to až alarmujúce. Upozorňuje na to Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Dôkazom podľa neho je aj nedávna analýza odpadových košov na bratislavskom cintoríne Vrakuňa. V koši sa tu nachádzalo 86,80 percenta odpadu, ktorý by sa dal vytriediť. Viac ako polovica (57,3 percenta) z toho bol zelený kompostovateľný odpad. Na slovenských cintorínoch je podľa Moniky Suchánskej, odborníčky na prírodné pohrebníctvo z projektu Živice – Záhrada spomienok, tendencia hroby prezdobovať množstvom umelohmotných dekorácií. „Od vencov cez plastové kahance až po LED sviečky. Toto všetko vytvorí ťažko separovateľný odpad,“ skonštatovala.

(Zdroj: https://webmagazin.teraz.sk/ekologia/na-cintorinoch-vznika-cez-dusicky-mn/12627-clanok.html)

Ilustračné foto: pexels.com