Monitoring médií 9. 8. 2021

Štátny tajomník envirorezortu Juraj Smatana podal trestné oznámenie na poslanca Národnej rady SR Miroslava Suju (nezaradený). Ten sa rozhodol, že zoberie spravodlivosť do vlastných rúk. Smatana podal trestné oznámenie na policajnom obvodnom oddelení vo Svite. Dôvodom podania oznámenia bola hrozba fyzického napadnutia, neoprávnené vniknutie do budovy Mestského úradu vo Svite a narušenie rokovania o reforme národných parkov.
(Zdroj: https://www.dnes24.sk/poslanec-suja-ma-na-krku-trestne-oznamenie-agresivnym-spravanim- narusil-rokovanie-foto-396289)


Transformácia národných parkov bude stáť sedem až 11 miliónov eur. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR ich plánuje zabezpečiť z peňazí Environmentálneho fondu, neskôr sa národné parky budú uchádzať aj o eurofondy. Na území národných parkov sa uprednostní zážitkový, k prírode ohľaduplný turizmus.
(Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/cv7yb1y/transformacia-narodnych-parkov-bude-stat-sedem- az-11-milionov-eur/)


Triedenie kuchynského odpadu funguje na Slovensku vyše pol roka. Podľa Združenia miest a obcí Slovenska 77 percent samospráv kompostuje komunálny odpad. Ministerstvo životného prostredia upozorňuje obce a mestá na to, že za nedodržanie tejto povinnosti hrozia niekoľko tisícové pokuty.
(Zdroj: https://www.ta3.com/clanok/208558/triedenie-kuchynskeho-odpadu-je-povinne-uz-pol-roka- od-jula-vsak-mozu-prebiehat-kontroly)


Hoci od vyhlásenia mimoriadnej situácie prešiel rok a pol, polychlórované bifenily sú stále na jednom zo štyroch miest na svete, kde je najvyšší výskyt PCB na svete. “Som prekvapená, že sa ešte sudy neodpratali. Od decembra, druhá polovica marca, potom apríl, máj, určite v júni. Je august a sudy sú stále tam, kde boli,” vyjadrila sa starostka obce Nižný Hrabovec, Marcela Pčolinská. “Ťažkosti začali robiť niektoré úrady v okolí, či je odvodnené to miesto, či je vhodné tam dať kontajnery. Na tých lokálnych úradoch sa to zdržuje,” reagoval minister životného prostredia Ján Budaj. Nebezpečný odpad by mal skončiť v týchto kontajneroch. Dokopy ich je 30 a už sú umiestnené v areáli Záchrannej brigády v Humennom. Vláda na odvoz a uskladnenie sudov vyčlenila pol milióna eur.
(Zdroj: https://www.noviny.sk/slovensko/623724-kvoli-toxickym-latkam-vo-vodach-v-tomto-regione- neodporucaju-pit-vodu-zo-studni)


Farský úrad v bratislavskej mestskej časti Rusovce chystá na utorok 10. augusta slávnosť, ktorá môže ohroziť vzácne a chránené vtáčie druhy. Slávnosť sa má totiž konať priamo v jadre chráneného vtáčieho územia (CHVÚ) Sysľovské polia. Podujatie pritom Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR) zamietla a na skutočnosť porušovania zákona o ochrane prírody farský úrad upozornila aj SIŽP.
(Zdroj: https://www.webnoviny.sk/nasvidiek/farar-v-rusovciach-chysta-slavnost-napriek-zakazu- ohrozit-moze-vzacne-a-chranene-vtacie-druhy/)