Monitoring médií 9.9.2021

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) verí, že sa z Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS) stáva organizácia, ktorá hľadá ekologické formy využívania energie. Budaj to povedal po stredajšom rokovaní vlády, na ktorom bol schválený úplný zákaz dovozu rádioaktívneho odpadu a vyhoretého jadrového paliva zo zahraničia. Na rokovaní vlády zároveň schválili rozšírenie činnosti JAVYS-u o výrobu vodíka. Budaj reagoval, že Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) takýto krok víta.

(Zdroj: https://www.webnoviny.sk/venergetike/javys-sa-stava-podla-budaja-ohladuplnejsou-organizaciou-hlada-ekologicke-formy-vyuzivania-energie/)


Do 30. septembra sa môžu výrobcovia rozhodnúť pre zmenu organizácie zodpovednosti výrobcov. Na čo bymali firmy prihliadať, pokiaľ sa rozhodujú pre zmenu? Stovky firiem rôznej veľkosti vyrábajú a prinášajú na trh obaly a majú aj zodpovednosť za to, ako sa potom recyklujú či likvidujú. Týka sa to aj elektrospotrebičov, batérií či akumulátorov. Správou týchto povinností môžu producenti poveriť organizáciu zodpovednosti výrobcov, ale zodpovednosť podľa zákona – tá zostáva vždy na nich. Preto je výber organizácie zodpovednosti výrobcov, čiže OZV kľúčovým rozhodnutím a nejeden výrobca sa už „parádne“ popálil. Ronald Blaho zo spoločnosti ASEKOL SK odporúča, aby si všetci potenciálni  záujemcovia OZV-ečku dôkladne preverili. „Preverte si jej minulosť, ako fungovala a dokonca aj jej finančnú výkonnosť, čo je dnes už verejne dostupná informácia,“ hovorí Blaho. „Zaujímajte sa aj o to, ako komunikuje s verejnosťou, ako vzdeláva obyvateľov, a zisťujte si informácie od kolegov z brandže, či už je to napríklad potravinárstvo, nápojový priemysel alebo elektrozariadenia či batérie.“

(Zdroj: https://hnonline.sk/hn-special/8672107-skusenosti-a-znalosti-su-nenahraditelne)


Európsky týždeň mobility bude od 16. do 22. septembra a vyvrcholí Dňom bez áut. Hlavným sloganom kampane je heslo „Buďme zdraví, cestujme ekologicky“. Ide o reakciu na minulý rok poznačený pandémiou ochorenia COVID-19. V tomto roku je preto kampaň cielená na štyri oblasti – duševné a fyzické zdravie, bezpečnosť a reakcia na nový koronavírus.

(Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/k9qkjys/buduci-tyzden-startuje-europsky-tyzden-mobility-zapojenych-je-52-samosprav/)


Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) začala kontrolu v pezinskom závode Ecorec, kde sa mali spaľovať PET fľaše, ktoré ľudia vytriedili do žltých košov. Na spaľovanie PET fliaš v závode Ecorecu v Pezinku upozornil Denník N. Firma vyrába tuhé alternatívne palivo, ktoré sa používa ako náhrada uhlia v jej materskej firme – cementárňach CRH. To, že sa plast zo žltých nádob v Pezinku mal spaľovať a nie recyklovať, zistil Denník N pomocou vreckového zariadenia na sledovanie polohy vhodeného do PET fľaše. Natočil aj pohyb smetiarskych áut zberovej spoločnosti Marius Pedersen. Obidve firmy – zberová spoločnosť Marius Pedersen aj Ecorec – neskôr priznali, že na výrobu paliva sa používajú aj vyseparované plasty.

(Zdroj: https://www.trend.sk/spravy/inspekcia-zivotneho-prostredia-zacala-kontrolu-zavode-kde-mali-spalovat-separovane-plasty)