Od 1. januára 2022 zálohujeme plasty a plechovky

Sú toho plné médiá, nešetrí sa superlatívmi, a zo samozrejmosti je zrazu aj „veľká plastová revolúcia“. Nie, len sme sa konečne dostali tam, kde sme mali byť už dávno. Zálohujeme PET fľaše a hliníkové plechovky od nápojov. Nie sme lídrami, len sme sa pridali na správnu stranu.

Ročne sa podľa ministerstva životného prostredia na Slovensku predá asi jedna miliarda PET fliaš a 345 miliónov plechoviek od nápojov. Miera recyklácie plastových obalov dosahuje len 60 percent. Stovky miliónov fliaš končia ako palivo napríklad v cementárňach, na skládkach, voľne pohodené v prírode. Ich doba rozkladu je okolo 500 rokov. V EÚ okrem Slovenska doteraz zálohovalo nápoje 10 štátov – Švédsko, Nórsko, Fínsko, Nemecko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Chorvátsko, Island a Dánsko. Takže trh tu je. Budeme vracať všetky jednorazové plastové a hliníkové obaly na nápoje, od 0,1 do 3 litrov, bez ohľadu na to, či sú to slovenské alebo importované značky. Už pri pokladni vám tieto obaly označia zálohou 15 centov. Cenu si určuje každá krajina samostatne – napríklad vo Fínsku je to 40 centov (najviac zo všetkých krajín) a v Chorvátsku 7 (najmenej).  Od spustenia systému bude možné vrátiť zálohované obaly do viac ako 2 000 predajní. Nad 300 metrov štvorcových plochy, pre ktoré je výkup obalov povinný je u nás len niečo cez 1000 predajní ďalšie sa pridali dobrovoľne. Postupne sa na túto úlohu pripravujú napríklad aj niektoré čerpacie stanice, tiež dobrovoľne. No predajcov je omnoho viac. Podľa dát Inštitútu enviromentálnej politiky, ktorý pripravoval odborné podklady pred prijatím zákona, je na Slovensku asi 8 500 predajcov. Toto číslo ovplyvňuje sezónny, letný predaj. Veľké predajne budú využívať automaty, tak, ako ich poznáme zo zberu sklenených fliaš. Tam, kde sa to neoplatí, bude zber ručný.

Kde sú zmeny?

V prvom rade si skontrolujte, či obal, ktorý chcete vrátiť je označený písmenom Z. Ak nie, ide do plastového odpadu a 15 centov nedostanete. Pri odovzdávaní fľaše či plechovky si budete môcť pri automate zvoliť, či chcete zľavu z nákupu, alebo hotovosť. Malé predajne budú poskytovať len zľavu z nákupu. Toto v zásade poznáme aj zo zálohovania skla. Zásadná zmena je v tom, že PET fľaše a plechovky musíme vrátiť nepoškodené. Ale však ani rozbitú fľašu vám nik nezaplatí. Takže pozor, pred odovzdaním nekrčiť! Ak sa vám to stane, obchody by mali mať pripravené žlté nádoby na plastový odpad. Tam skončia aj obaly, ktoré ste kúpili hoci aj posledný deň v roku 2021. Predajcovia by mali tovar v nových obaloch vyskladniť až k 1. januáru 2022. Do 30. júna 2022 platí ešte nábehový systém a obchodníci môžu dopredať nápoje v plastoch bez loga. Tie opäť skončia v plastovom odpade.

Investícia, ktorá sa oplatí

Inštitút environmentálnej politiky vyčíslil, že zavedenie systému bude stáť viac ako 80 miliónov eur. Náklady si rozdelia medzi seba výrobcovia aj obchod. Tí prví museli meniť dizajn výrobkov a etikety. Predajcovia investovali milióny do automatov. Výsledkom by malo byť, že v súlade s rozhodnutím Európskej komisie dosiahne zber jednorazových fliaš a plechoviek v roku 2025 až 90%.

Tatiana Nagyová

Ilustračné foto: pexels.com