Bednár číta The Economist: Prečo Glasgow? Lebo máme problém.

Spoločným menovateľom prílohy The Economist venovanej Glasgowu sú dve varovania: po Glasgowe príde sklamanie, ale napriek tomu ho nepodceňujme, je veľmi dôležitý.

Konferencie venované klimatickým zmenám, známe pod skratkou COP, sú pravidelným seriálom od roku 1995 s výnimkou „pandemického“ 2020. Často prinesú konkrétny nástroj v podobe akčného plánu (Bali 2007), mandátu (Berlín 1995), protokolu (Kjóto 1997), platformy (Durban 2011) či dohody (Paríž 2015). Zároveň na každej konferencii zaznejú hlasy, že práve táto je tá úplne kľúčová a predstavuje pre svet fakt poslednú šancu. Zároveň, napriek spomínaným hlasom a nástrojom, po každej konferencii neustále narastá objem skleníkových plynov v atmosfére a teda logicky aj jej otepľovanie.

Prečo by teda bolo chybou a priori zatratiť stretnutie diplomatov, politikov, ochranárov, aktívnych mladých ľudí, politikov a podnikateľov? Pretože napriek všetkým nedostatkom, podčiarkuje týždenník, sú COP konferencie kľúčovým hráčom v procese, ktorý je životne dôležitý a má historický význam. A to pri postupnej eliminácii základnej závislosti ľudskej existencie na tejto planéte od fosílnych palív. Je to vlastne celé veľmi jednoduché: náš sen o pohodlnom živote takmer 8 miliárd ľudí založenom výlučne na blahobyte pochádzajúcom z fosílnych palív nie je reálny. Príklad: približne 1,5 miliardy obyvateľov ázijského kontinentu žije v tropickom pásme, z toho stovky miliónov na pobreží. Skutočný rozvoj ich ekonomík ešte len príde a bude si vyžadovať väčší objem energií. Ak by mali pochádzať z fosílnych zdrojov, títo ľudia budú musieť v budúcnosti bojovať so silnejúcimi následkami klimatických zmien, ako sú povodne, suchá, horúčavy, tornáda. Jediným východiskom a dlhodobým cieľom, konštatuje The Economist, je na fosílne palivá zabudnúť. A to aj napriek silnému odporu niektorých krajín či politikov. A aj napriek mnohým vážnym a stále nezodpovedaným otázkam. A preto držme Glasgowu palce. Vlastne: držme si všetci palce.

Peter Bednár

Ilustračné foto: ukcop26.org