Prečo je Zuzana Čaputová (u)veriteľná

Keď Zuzana Čaputová cestuje električkou do Novej Cvernovky, tak sa z jej sedadla pokojne usmieva. Je jasné, že ľudia, ktorí sa starajú o jej ochranu vedia, kto tú električku riadi, nie je v nej zďaleka sama, v danej chvíli je to električka s najväčšou palebnou silou na svete, a v okolí je niekoľko áut s posádkou, ktoré ju z nej vedia do niekoľkých sekúnd dostať do bezpečia. Podobne je to s lietadlom, ako sa u nás písalo „bežnou linkou“, ktorou cestovala do Glasgowa. Žiadne lietadlo, v ktorom cestuje hlava štátu, nie je bežné. Ale je to uveriteľné. Omnoho uveriteľnejšie ako to, keď iní lídri prišli na svojich lietadlách, odparkovali ich na malých letiskách a do Glasgowa prišli akože vlakom.

Takže Glasgow má tiež dve tváre a ako hovoria slovenskí moderátori, „až čas ukáže“, ktorej sa dá uveriť. Vladimír Putin a Si Ťin – pching, čiže prezidenti Ruska a Číny čas nepotrebovali a dávnejšie ohlásili, že nepricestujú. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa bál o svoju bezpečnosť – ale to je z pohľadu diktátorov to dôležitejšie. Smetiari, zametači a rušňovodiči v Glasgowe ohlásili štrajk, to je úplne férový a legitímny postup, ale napríklad títo traja lídri to zobrali tak, ako zvyčajne.

Ako to zoberieme my? Máme uveriteľnú prezidentku, ktorá sa o životné prostredie zaujíma dlhodobo. Vo svojom vystúpení v Glasgowe sa oprela o prieskum agentúry Median SK, ktorý hovorí o tom, ako mladí vnímajú klimatickú krízu a aj ako vnímajú politikov. Uveriteľná Zuzana Čaputová vie, že na Slovensku nemá mnoho partnerov, ktorým by mohla veriť. Druhý najvyšší ústavný činiteľ Boris Kollár v prírode podniká a teraz sa zastáva (obklopený fašistami dočasne transformovanými na ochranárov) zastavenia reformy národných parkov. Eduard Heger možno ešte ani sám neuveril, že je premiérom a preto sa tak aj málokedy správa. Ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi nemožno uprieť jasnú víziu a ciele, len otvoril dva fronty. Na prvom obhajuje neobhájiteľné, svojho predsedu Igora Matoviča, a na druhom obhájiteľné, vody, lesy a to je dôležité, ľudí, ktorí majú taký istý záujem. Igor Matovič obhajcu nepotrebuje, potrebuje niečo iné, ale nebudeme predsa aj na tomto priestore otvárať druhý front.

Podobne osamotená je Zuzana Čaputová aj medzi spojencami z V – 4. Andrej Babiš, summit pri odchode z neho ofrflal, Viktor Orbán má tiež skôr biznisové záujmy, Polexit nie je až taká prázdna téma, aspoň nie pre nezanedbateľnú časť poľských politikov a ich voličov – však celé sa to deje najmä pre ťažbu v bani Turow pre neďalekú tepelnú elektráreň. Na Slovensku nebudeme používať uhlie ako palivo v elektrárňach od roku 2023.

Pred Zuzanou Čaputovou je na jej uveriteľnej ceste neuveriteľne ťažká úloha. V časti verejnosti ešte stále pretrváva presvedčenie, že vyspelosť spoločnosti sa meria podľa vyrobených ton ocele či hliníka. Napríklad. Kapitáni nášho priemyslu, lebo tak sa nechávajú nazývať, sú často len privatizérmi toho, čo tu zostalo po socialistickom hospodárstve. Ale aj to, čo je relatívne nové – automobilky, čakajú prudké a najmä zmeny.

Kde začať? Zuzana Čaputová sa v Škótsku, (kde sú v štrajkovej pohotovosti smetiari, zametači a rušňovodiči) stretla s mladými Slovákmi, ktorí tam študujú. Vráti sa do krajiny, kde sú v štrajkovej pohotovosti vysoké školy. Tam treba začať. S reformou vzdelávania.

Ján Füle

Celý prejav Zuzany Čaputovej v Glasgowe si môžete prečítať TU. 

 Ilustračné foto: TASR