Tento parlament nie je les

Dohoda o prevode štátnych i súkromných pozemkov v národných parkoch z rezortu pôdohospodárstva pod rezort životného prostredia sa odkladá. Možno je už bezvládna pod stolom a v parlamentnom bufete si poslanci pripíjajú prípitkom, ktorý zaznieval na ministerstve životného prostredia, keď patrilo Slovenskej národnej strane: „Hory, lesy, jebnime si!“.

Minister životného prostredia Ján Budaj považuje túto reformu za kľúčovú, dodajme, že právom, a preto sa rozhodol ísť cestou poslaneckej novely zákona. „Prišli sme neskoro, lebo sme sa rozhodli ísť skratkou“, znie jedna z legendárnych hlášok Jana Wericha. A to sa prihodilo aj Budajovi. Najskôr sa na postupe dohodol s dnes už bývalým ministrom pôdohospodárstva Jánom Mičovským. Potom začal Mičovský predvádzať rôzne obraty, ktoré skončili tým, že stiahol demisiu, ktorú podal a pani prezidentka už prijala. Nasledovali cesty Budaja a jeho tímu po regiónoch, kde sa stretávali s organizovaným odporom, ako ich volá predseda parlamentu Boris Kollár „ľudí z regiónov“. Nie je to celkom tak. Ak teda vôbec. Chytili sa ich také ochranárske esá ako bývalý kandidát ĽSNS Rudolf Huliak, Miroslav Suja (t. č. Republika), Štefan Kuffa (t. č. Život – národná strana). Pridali sa poľovníci reprezentovaní bývalým poslancom Smeru Jánom Lebockým a lesníci, ktorých zvážali autobusy financované ich odbormi.

Prvý odpor parlamentu sa ministri pôdohospodárstva a životného prostredia Samuel Vlčan a Ján Budaj pokúsili zlomiť podpisom akéhosi spoločného memoranda. Lenže to je v čase vybičovaných emócií len pekné gesto. Nezabralo. 

Pritom ide o v zásade ľahko uchopiteľnú, pochopiteľnú aj keď nie vždy jednoducho realizovateľnú akciu. Ale keď je problém, stačí sa ísť pozrieť do krajín V – 4. Napríklad. Lebo to už majú. A zistiť si fakty. Nik pôdu súkromným vlastníkom nezoberie a v prípade, keď bude obmedzený ich výkon vlastníckych práv, tak dostanú odškodnenie. Ak nebudú chcieť mať pozemky v národných parkoch, požiadajú štát o výmenu. Nik nepríde o prácu, ťažiť sa bude ďalej, aj keď podľa nových pravidiel. Áno, pravidiel, žiada sa napísať, lebo „náhodná ťažba“ v národných parkoch, ktorá ani nie za desať rokov zlikvidovala viac ako polovicu rozlohy lesov, to si asi neželá nik zodpovedne uvažujúci. Lesníkom, ktorí prídu o prácu ponúknu inú, tiež v lese. Poľovníckym revírom sa zmluvy nekončia. Počíta sa s rozvojom cestovného ruchu, áno s obmedzeniami, ktoré patria k národným parkom. Ale však na Slovensku je dosť iných možností, ľuďom, ktorí potrebujú parkovisko pod oknom, skútre a diskotéku do rána nik nebráni vybrať si v naozaj širokej ponuke. Inde.

K skratke: Jaromír Šíbl (OĽaNO), hlavný predkladateľ novely, ktorá mala dve strany, po všetkých tých manévroch pripravil pozmeňovacie návrhy, ktoré mali trinásť (!) strán. Najzaujímavejší je ten, že každý národný park by mal právnu subjektivitu. Lenže ani to nestačilo na podporu celej koalície. 

V skratke: Sme rodina je proti. Koalícia má bez nich 74 hlasov. Miroslav Kollár a Tomáš Valášek (odídenci zo Za ľudí) sú asi za, to je 76. Lenže Kresťanská únia (to sú poslanci na kandidátke OĽaNO, ktorí sa stále zaoberajú interupciami) nie sú s návrhom „stotožnení“. V preklade to znamená, že kšeftujú so svojimi hlasmi a chcú od zvyšku klubu OĽaNO, aby podporil ich nikdy neutíchajúcu protipotratovú aktivitu. György Gyimesi, Matovičov Maďar a vášnivý poľovník, áno, ide mu o poľovníkov. Exminister Ján Mičovský predvádza ďalší obrat, chce prevody pozemkov aj v chránených krajinných oblastiach. Martin Fecko, jeho bývalý štátny tajomník chce, aby štát najskôr pátral po nezistených vlastníkoch. Jarmila Halgašová (SaS), inak zástupkyňa potravinárov si myslí, že chovatelia nebudú môcť hospodáriť na chránených pozemkoch. No a potom taká korporátna výhrada – podnikateľ, ktorý nebude chcieť, napríklad v cestovnom ruchu podnikať v národnom parku, musí svoj majetok ponúknuť najskôr štátu, ak ho štát nebude chcieť, tak aj niekomu inému, ale za cenu, akú ponúkal štátu. Áno, kto chce, vidí za tým, slušne povedané, možnú pascu.

Lesy v národných parkoch jednoznačne doplácajú na to, že sú nie predmetom ochrany, ale testom jednoty tejto koalície. Ak novela prejde, tak len za pomoci parlamentnej obštrukcie. Napríklad Sme rodina sa nebude pri hlasovaní prezentovať a zvyšok koalície to zvládne. 

Však, drahá nevesta? 

Ján Füle 

Ilustračné foto: pexels.com