Vianoce šťastné a ekologické

Návštevy počas Vianočných sviatkov sú povolené, skúsme si predstaviť sviatky nielen rodinné, ale aj ekologické. Lebo Vianoce nie sú záťažou len pre naše peňaženky, žalúdky, ale aj pre planétu.

Máte umelý stromček, alebo kupujete každý rok „živý“? Ak ste kúpili stromček od lesníkov, ktorí prerezávali výsadbu, tak ste kúpili ten najekologickejší výrobok. Problém je, ak má pôvod v špeciálnych škôlkach, tam sa používajú hnojivá a pesticídy.

Ani umelý stromček nie je každý rovnaký. Už sú aj stromčeky recyklovateľné, najhoršie sú tie z PVC, ktoré k nám priplávali napríklad až z Číny a to ich uhlíkovú stopu ešte zväčšuje.

Nech už máte stromček akýkoľvek, dajte mu úsporné osvetlenie a nenechajte ho zbytočne svietiť celú noc.

Keď sa už chystáte k stromčeku, ešte zaujímavé čítanie. Greenpeace cituje zistenia Štokholmského inštitútu pre životné prostredie. Počas troch dní sviatkov sa môže do atmosféry uvoľniť až 650 kilogramov emisií oxidu uhličitého. Dôvodom je nadmerná spotreba, ktorá je počas Vianoc ešte nadmernejšia… Tá spôsobuje viac ako 70 % všetkých globálnych emisií skleníkových plynov, ktoré zapríčiňujú globálne otepľovanie.

Stačí sa ísť pozrieť do nákupných centier. Plné nákupné košíky, plné autá. Ako znie claim jedného obchodného reťazca: „Asi sme to opäť prehnali s cenami“. Nie, my to preháňame s nákupmi.

Odborníci radia uprednostniť kvalitu pred kvantitou. Málo, ale radšej kvalitné. Prípadne veci, ktoré, keď sa pokazia, dajú sa opraviť a opäť používať. To platí od detských hračiek až po elektroniku. Veď predsa viete, koľko vianočných darčekov ste rozbalili, použili možno raz a možno nikdy. Trendom začínajú byť zážitkové darčeky. V čase pandémie to je niečo, na čo sa môžete tešiť v časoch, „keď sa to skončí.“ Pri výbere darčeka by sme sa preto mali držať zásady „menej je viac“. Radšej nech je darčekov menej, ale nech sú kvalitné. Lístok do kina, divadla, na šport, do fitnescentra, lyžovačka, zoskok padákom.

Kupujete oblečenie? Naozaj ho potrebujete? Je z organických materiálov, nevyužili pri jeho výrobe detskú prácu? Dá sa recyklovať? Aj vďaka výrobe oblečenia, ktoré máme roky v šatníku vzniklo až 10% emisií skleníkových plynov. To je viac ako vyprodukujú medzinárodné lety a námorná doprava. Keď perieme „syntetiku“, tak sa uvoľňujú mikroplasty. Mnohé oblasti sužujú suchá, no pri výrobe odevov sa spotrebuje približne 80 miliárd kubických metrov vody.

Od roku 2025 aj u nás pribudnú kontajnery na použité šatstvo a bude sa recyklovať. Momentálne končí na skládkach a v spaľovniach.

Všetci to poznáme, darčeky rozbalíme a obaly končia v koši. Skúsme používať obaly, ktoré sa dajú opakovane použiť, do recyklovateľnej tašky vložiť všetky darčeky pre člena rodiny. Stratí sa čaro „rozbaľovania“ ale aj deťom sa to dnes dá vysvetliť.

Plné nákupné vozíky v potravinách sú tiež nezmysel. Aj na Vianoce máme ten istý žalúdok, ako počas roka. Ak aj zjeme viac, určite nám to nepomáha, ale škodí. Ročne sa vo svete vyhodí viac 1, 3 miliardy ton potravín. A pritom máme krajiny s hladomorom. Na Slovensku je na hranici chudoby asi 750 000 ľudí,  ale ročne vyhodíme 900 000 ton potravín.

Pokiaľ ide o emisie skleníkových plynov, plytvanie v rokoch 2010 – 2016 spôsobilo až 10% emisií plynov zodpovedných za globálne otepľovanie.

Vieme, že pestovanie plodín a výroba potravín je dôvodom tropického odlesňovania. Preto bude EÚ už žiadať, aby na etikete bolo uvedené aj to, či výrobok nemá vo svojom rodnom liste aj pôvod na odlesnených pozemkoch.

Tak šťastné a ekologické!

Jurij Vasin

Ilustračné foto: pexels.com